Ukupni plasmani hrvatskih banaka u razdoblju od početka godine do kraja studenog 2013. godine u apsolutnim su iznosima smanjeni za 262 milijuna kuna, a pad plasmana bilježio se kontinuirano od svibnja do studenog lani, pokazuju podaci koje je danas u svojoj publikaciji "HUB Pregledi" objavila Hrvatska udruga banaka (HUB). Od prvog tromjesečja 2012. do siječnja 2013. ukupni plasmani banaka nalazili su se u kontinuiranom padu, a nakon toga su u prva četiri mjeseca 2013. zabilježili porast od 3,4 milijarde kuna. Međutim, od svibnja do kolovoza 2013. plasmani su ponovno smanjeni kumulativno za 2,04 milijarde kuna, a pad je nastavljen i u razdoblju od kolovoza do studenog 2013., kada su plasmani banaka kumulativno pali 1,6 milijardi kuna.
Ukupni plasmani hrvatskih banaka u razdoblju od početka godine do kraja studenog 2013. godine u apsolutnim su iznosima smanjeni za 262 milijuna kuna, a pad plasmana bilježio se kontinuirano od svibnja do studenog lani, pokazuju podaci koje je danas u svojoj publikaciji "HUB Pregledi" objavila Hrvatska udruga banaka (HUB).
Od prvog tromjesečja 2012. do siječnja 2013. ukupni plasmani banaka nalazili su se u kontinuiranom padu, a nakon toga su u prva četiri mjeseca 2013. zabilježili porast od 3,4 milijarde kuna. Međutim, od svibnja do kolovoza 2013. plasmani su ponovno smanjeni kumulativno za 2,04 milijarde kuna, a pad je nastavljen i u razdoblju od kolovoza do studenog 2013., kada su plasmani banaka kumulativno pali 1,6 milijardi kuna.
Iz tih se podataka se može zaključiti da su od siječnja do studenog plasmani banaka kumulativno smanjeni za 262 milijuna kuna u apsolutnim iznosima, navode iz HUB-a.
U studenom 2013. prema podacima HUB-a rasli su samo krediti središnjoj državi, i to za 13,58 posto u odnosu na isti mjesec prethodne godine, što lanjski studeni čini treći mjesec za redom u kojem su krediti državi rasli po dvoznamenkastoj stopi.
Istovremeno su krediti trgovačkim društvima smanjeni za 1,92 posto, a stanovništvu za 2,02 posto u odnosu na isti mjesec prethodne godine, što u odnosu na pad iz listopada predstavlja blago usporavanje.
Ipak, navode iz HUB-a, ako se podaci o kreditima poduzećima prilagode za učinak izdvajanje dijela aktive jedne banke na posebnu pravnu osobu, krediti trgovačkim društvima su ipak zabilježili porast od 2,8 posto u odnosu na studeni 2012.
Podaci HUB-a govore i da je u trećem kvartalu 2013. nastavljen pad stambenih kredita, i to za 1,1 posto, a smanjeni su i ostali krediti stanovništvu. Kao i u svim kriznim godinama, najizraženiji je bio pad u kategoriji autokredita i iznosi je 32,9 posto. U kategoriji hipotekarnih kredita i kredita po kreditnim karticama bilježi se pad od 5,5 posto i 6,1 posto, ali nešto sporiji nego 2012.
U drugom tromjesečju 2013. došlo je i do blagog porasta omjera loših kredita u sektoru trgovačkih društava, a u sektoru stanovništva je taj omjer prvi put porastao na razinu iznad 10 posto, pa je ukupan omjer loših kredita u trećem tromjesečju 2013. porastao iznad 15 posto.
Ipak, stopa pokrića loših kredita rezervacijama za gubitke kreće se oko 43 posto i kreće se u okolici vrijednosti za susjedne zemlje koje prolaze sličnu dinamiku krize, Sloveniju i Mađarsku, navode iz HUB-a.